A Magyarországi Schnauzer–Pinscher–Dobermann Klub
ALAPSZABÁLYA
A Magyarországi Schnauzer – Pinscher - Dobermann Klub a mindenkor hatályos Polgári Törvénykönyv (Ptk.) és a 2011. évi CLXXV. törvény „Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról” és a 2011. évi CLXXXI. törvény „a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról” társadalmi szervezetek gazdálkodásáról szóló jogszabályok alapján működik. A klub létrehozását 2000. május 6-án az alakuló közgyűlés határozta el.
Általános rendelkezések
- A Klub neve: Magyarországi Schnauzer-Pinscher-Dobermann Klub
rövidített elnevezése: MSPDK, nemzetközi megnevezésben: Hungarian Pinscher Schnauzer Klub, rövidített elnevezése:HPSK.
- A Klub székhelye: 1151 Budapest, Sín u. 29/a.
- A Klub hivatalos bélyegzője kör alakú, középen a három kutyafajta fejét ábrázolja, körben a klub elnevezése és a 2000. felirat olvasható.
- A Klub önkormányzati elven működő kutyabarát természetes és jogi személyek, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok társadalmi szervezete.
- A Klub elfogadja az FCI által mindenkor elismert magyarországi csúcsszervezetet. (FCI – Federation Cynologique International, Nemzetközi Kynologiai szövetség)
- A Klub az FCI alap- és működési szabályzata előírásainak megfelelően csatlakozhat, együttműködhet bel- és külföldi kinológiai szervezettel.
A Klub célja és tevékenysége
7. A Klub működési célja: A schnauzer, a pinscher és a dobermann barátok klubba tömörítése, a tagok érdekvédelme.
A schnauzer, a pinscher és a dobermann fajta fenntartása, nemesítése, munkára való alkalmasságának megőrzése, küllem és használhatóság szem előtt tartása és a fajta Magyarországon és külföldön történő népszerűsítése.
A Klub által gondozott fajtákra vonatkozó populáció genetikára alapozott tenyésztése, a törzskönyvezés és a MET vezetésének pályázat útján történő elnyerése (FVM rendelet), elnyerés esetén a törzskönyv vezetése.
A fajtákkal kapcsolatban kinológiai tudományos kutatás végzése, a fajták kiképzésével foglalkozók oktatása, a fajtával kapcsolatos ismeretterjesztés végzése, sportversenyek és küllemi bírálaton alapuló kiállítások és tenyészszemlék, tenyészérték-meghatározást adó rendezvény szervezése.
A Klub céljai megvalósítása, fajtáink tenyésztési programjának kidolgozása, elismertetése és végrehajtása, ennek érdekében ismeretterjesztő, sport és oktató rendezvényeket szervez, együttműködve más kinológiai szervezetekkel.
Küllem- és versenybírók, ringtitkárok képzése és továbbképzése.
8. A Klub tevékenysége:
tenyészállat minősítések és bírálatok szervezése,
versenyek szervezése,
állat- és természetvédelem támogatása,
kinológiai tanfolyamok, előadások szervezése,
kinológiai tárgyú folyóiratok és könyvek kiadása,
a fajtáink tartásával, ápolásával kapcsolatos tanfolyamok,
egyéb tevékenység, amely a Klub céljait erősíti.
A tagsági viszony
9. A Klub tagja lehet, aki az alapszabályt elfogadja, a tagdíjat befizeti, és a vezetőség a Klub tagjai sorába felveszi.
10. A tagsági viszony írásbeli belépési nyilatkozattal és a vezetőség határozatával jön létre. A vezetőség elutasító határozata ellen a határozat kézbesítését követő 15 nap alatt a közgyűléshez lehet jogorvoslati kérelmet előterjeszteni.
11. A tagsági viszony megszűnik:
- a kilépés írásbeli, vezetőséghez történő bejelentésével,
- az egy éves tagsági díj – felszólítás ellenére – való nem fizetése esetén, törléssel,
- a tag halálával,
- a közgyűlés kizáró határozata alapján, amennyiben a tag a Klub céljaival ellentétes tevékenységet folytat, az első fokú fegyelmi hatóság a vezetőség, amelynek határozata ellen a közgyűléshez lehet fellebbezni a határozat kézbesítésétől számított 15 napon belül.
- a Klub megszűnésével vagy megszüntetésével.
12. A Klub tagjai:
- rendes tagok
- pártoló tag
- tiszteletbeli tagok
13. A rendes tagok a Klub tagjaihoz időközben csatlakozott – a vezetőség által felvett – és a belépési feltételeknek megfelelt, személyek, jogi személyek, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok köre.
14. A tiszteletbeli tagok a Klub vezetősége által felkért személyek.
A tiszteletbeli tag felvételét a klub vezetősége terjeszti a közgyűlés elé. A tiszteletbeli tag felvételéhez a közgyűlés 2/3-os szavazata szükséges.
A tiszteletbeli tag felvételéhez ezen túl semmilyen más, előzetes feltételnek nem kell teljesülnie.
A pártoló tag és a tiszteletbeli tag jogosult a Klub tevékenységében részt bevenni, azt támogatni, azonban szavazati joggal nem rendelkezik, nem választható a Klub vezetőségébe.
A pártoló tag a rendes tagokéval megegyező összegű tagdíjat fizet.
A tiszteletbeli tag nem köteles tagdíjat fizetni, tagsági viszonya kizárólag a tagsági viszony megszüntetésének bejelentésével és a tag halálával szűnik meg.
A tagok jogai és kötelezettségei
15. A Klub rendes tagja jogosult
- A Klub céljai és feladatkörébe tartozó kérdések megvitatását kezdeményezni, a döntésekben szavazati joggal részt venni.
- A Klub szakmai és egyéb rendezvényein részt venni.
- Választhat és választható a Klub szerveibe.
16. A Klub rendes tagja köteles
- a szervezeti életben részt venni, a rábízott illetve elvállalt feladatokat végrehajtani, tisztségbe való megválasztása esetén ezt a legjobb tudása szerint ellátni,
- az alapszabály rendelkezéseit betartani,
- a vállalt tagsági díjat rendszeresen megfizetni minden év január 31. napjáig, illetve belépéskor.
A Klub szervezete és működése
17. A Klub vezető szervei: a közgyűlés és a vezetőség.
18. A közgyűlés a klub legfőbb szerve, amelyet a tagok összessége alkot. A közgyűlést az elnök évente egyszer – annak időpontját legalább 8 nappal megelőzően – írásban vagy elektronikus formában összehívja. A meghívókat – amelyeknek a napirendet is tartalmazniuk kell – a Klub tagnyilvántartásban feltüntetett lakcímre vagy email címre kell küldeni. A közgyűlés tanácskozásáról jegyzőkönyvet kell vezetni, amelyet a jegyzőkönyvvezető, valamint a közgyűlésen részt vett két tag hitelesít.
19. A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
- az alapszabály megállapítása, módosítása,
- az elnök, alelnök és a további egy vezetőségi tag megválasztása, az egyes vezetőségi tagok lemondásának tudomásul vétele,
- az évi költségvetés, tagdíj meghatározása,
- a Klub feloszlásának, más társadalmi szervezettel történő egyesülésének kimondása,
- a fegyelmi jogkör gyakorlása,
- a vezetőség éves beszámolójának elfogadása,
- valamint mindaz, amit jogszabály, vagy alapszabály a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe utal.
20. A vezetőség 3 főből áll, megbízatása 5 évre szól, évente legalább négyszer, szükség esetén ennél gyakrabban ülésezik.
A vezetőséget a Klub közgyűlése nyílt szavazással választja meg. A vezetőségi ülést az elnök hívja össze írásban, email-ben, napirend közlésével, legkésőbb az ülést megelőző 8. napig.
21. A vezetőség szervezi, irányítja a Klub munkáját. Tevékenységéről a közgyűlést rendszeresen tájékoztatja és jelentősebb kérdésekben köteles állásfoglalását kikérni. A közgyűlést évente legalább egy alkalommal összehívja.
22. A Klub elnöke önállóan képviseli a Klubot harmadik személy illetve szervezet felé, a testületi szervek ülései között gondoskodik a határozatok végrehajtásáról. Akadályoztatása esetén a Klub ügyeiben bármely vezetőségi tag jogosult meghatalmazás alapján eljárni.
23. A Klub alelnöke az elnök irányításával szervezi és intézi a Klub ügyeit, a Klubbal kapcsolatos adminisztrációs tevékenységet, gondoskodik a vezetőségi ülések rendszeres megtartásáról, a szervezet feladatainak elvégzéséről.
24. Az elnök kezeli a szervezet rendelkezése alatt álló pénzeszközöket. Elkészíti a szervezet pénzügyi helyzetéről szóló beszámolót.
25. A tenyésztésvezetőt az elnök bízza meg, akinek feladata a tenyésztési program végrehajtásának felügyelete, a tenyésztési adatok vezetése. A tenyésztésvezető a tenyésztéshez szükséges adatokat a tagok rendelkezésére bocsátja. A tenyésztésvezető szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
A tenyésztésvezető munkáját a Tenyésztési Tanács segíti. A Tenyésztési Tanács tagjai a tenyésztés vezetőn kívül plusz 1 fő szakirányú végzettségű szakember és a mindenkori elnök. A Tenyésztési Tanács tagjait közvetlenül az elnök nevezi ki.
A Klub gazdálkodása
26. A Klub vagyona a tagdíjakból, pályázatokon elnyert támogatásokból, magán- és jogi személyek adományaiból, valamint saját gazdálkodásának eredményéből képződik. A klub céljai megvalósításának elősegítése érdekében másodlagosan, saját gazdálkodást is folytat, melynek keretében árbevétel ellenében különböző szolgáltatásokat nyújt, megbízásokat teljesít, pályázatokon vesz részt.
27. A Klub tartozásaiért saját vagyonával felel, a tagok – a tagdíj megfizetésén túl – a Klub tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.
28. A Klub tagjai éves tagdíj fizetésére kötelesek, a tárgyév január 31-ig, illetve belépéskor. Amennyiben a tag az éves tagdíj befizetését felszólítás ellenére elmulasztja, törlendő a Klub tagjai közül.
A Klub tisztségviselői feladataikat társadalmi munkában látják el, költségeik megtérítésére azonban igényt tarthatnak bizonylat vagy szerződés alapján.
29. Gazdálkodási feladatok ellátására tiszteletdíjas könyvelőt kell alkalmazni. Az alkalmazottak felvételéről a vezetőség dönt.
Határozathozatal
30. A vezetőségi ülés határozatképes, ha azon a tagjai közül legalább 2 fő jelen van, akik közül egyiknek az elnöknek kell lennie. A közgyűlés határozatképes, ha azon a szavazásra jogosultak 50%-a + 1 fő jelen van. Határozatképtelenség esetén ugyanaznap 30 perc elteltével összehívott második ülés változatlan napirenddel és a megjelent tagok létszámára tekintet nélkül határozatképes, ezt a szabályt a meghívóban fel kell tüntetni.
31. A határozatokat a közgyűlés és a vezetőség szótöbbséggel és nyílt szavazással hozza. Szavazategyenlőség esetén a Klub elnökének szavazata dönt. A határozatokat folyamatos sorszámozással ellátva a Határozatok Könyvében kell nyilvántartani. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a határozat tartalmát, időpontját, hatályát, valamint a támogatók és ellenzők számarányát. A bevezetést a közgyűlési és vezetőségi jegyzőkönyvben foglaltak alapján a Klub elnöke végzi és hitelesíti a bejegyzést.
32. Titkos szavazás szükséges, ha a döntést hozó szerv szótöbbséggel így határoz, szavazategyenlőség esetén a szavazást meg kell ismételni.
33. Személyi kérdésekben a döntést hozó szerv jelölőbizottság felállítását igényelheti.
A Klub jegyzése, aláírási jog
34. A Klubot jogosult jegyezni a Klub elnöke akként, hogy a Klub géppel vagy kézzel írt, előnyomott vagy nyomtatott elnevezése alá saját nevét önállóan írja.
A Klub bankszámlája fölött az elnök egy személyben rendelkezik.
Záró rendelkezések
Az alapszabály által nem érintett kérdésekben a mindenkor hatályos Polgári Törvénykönyv (Ptk.) és a 2011. évi CLXXV. törvény „Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról” és a 2011. évi CLXXXI. törvény „a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról” társadalmi szervezetek gazdálkodásáról szóló jogszabály rendelkezései az irányadók.
A fenti alapszabályt a Klub 2013. január 20. napján tartott közgyűlése, egyhangúan elfogadta.
Pettkó Csaba
elnök